Pilnas klausimas:

Skiepų kalendorius įvairiose šalyse yra skirtingas. Kodėl nėra vienos nuomonės, kokiam amžiui tinkamiausias vienoks ar kitoks skiepas? (ar tai tik dėl epidemiologinės situacijos šalyse, ar turtingesnė valstybė gauna tinkamesnius terminus, ankstyvesnius?) Ankstesniame tekste p. Nerija Kuprevičienė rašė, kad „verta pastebėti, kad visos šalys laikosi tų pačių skiepijimų kalendoriaus sudarymo principų, tad jie daugelyje šalių labai panašūs“, bet kai kurie skiepai skiriasi net pusmečiu. Ar tai pavojinga?

Atsakymas:

Skiepijimo kalendoriaus sudarymo principai yra tokie patys visose šalyse: sudarant skiepijimų kalendorių atsižvelgiama į tai, kada didžiausia tos užkrečiamosios ligos rizika ir kada anksčiausiai galima skiepyti.

Kai skiepijamos vakcinos, kurioms reikalinga pirminė skiepijimo schema ir po to sustiprinančios dozės (pavyzdžiui, difterijos, stabligės, kokliušo, pneumokokinės infekcijos i kt. vakcinos), pirminei schemai pasirenkama 2 arba 3 dozės, todėl gali skirtis trečios dozės įskiepijimo laikas. Tačiau iš esmės šalių skiepijimų kalendoriai yra panašūs

ir sudaryti pagal tuos pačius skiepijimo ir užkrečiamųjų ligų valdymo principus.

Palyginti šalių kalendorius galima čia: https://vaccine-schedule.ecdc.europa.eu/

Be to, svarbu užkrečiamųjų ligų epidemiologinė situacija. Pavyzdžiui, kai kurios Vakarų Europos šalys yra įsivedusios skiepijimus nuo C tipo meningokokinės infekcijos jau daugiau nei dešimtmetį. Didžiausi sergamumo B tipo meningokokine infekcija rodikliai buvo registruojami Jungtinėje Karalystėje, Airijoje ir Lietuvoje, ir jose buvo priimti sprendimai B tipo meningokokinės infekcijos vakciną įtraukti į skiepų kalendorius. Kitas pavyzdys – tuberkuliozės vakcina. Tik kai kurios šalys, kuriose tuberkuliozės situacija nepalanki, tęsia naujagimių skiepijimus tuberkuliozės vakcina, kitose – pereita prie rizikos asmenų skiepijimo.

Atsakymą parengė SAM Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Nerija Kuprevičienė.

Ankstesnis N. Kuprevičienės atsakymas apie „tankų“ vaikų skiepijimą čia: https://vakcinabc.lt/knowledgebase/kodel-skiepu-kalendorius-kudikysteje-toks-tankus-suspaustas/