Dėkoju už klausimą. 

Jūs esate visiškai teisi – pastaruoju metu į LR Vaikų profilaktinių skiepijimų  Nacionalinį kalendorių įtrauktos tuberkuliozės vakcinos gamintojas yra japonų kompanija Japan BCG Laboratory, įkurta 1952 metais. 

Reikia priminti, kad ilgą laiką Europoje (ir Lietuvoje) pagrindiniu BCG vakcinos tiekėju buvo Danijos nacionalinis serumo institutas, kuris vakcinų gamybą perdavė kompanijai AJ Vaccines A/S, todėl dar ir dabar Lietuvoje nacionalinėje vaistų paieškos bazėje galite rasti šios kompanijos produkto – vakcinos BCG Vaccine SSI – informacinį lapelį.

Visgi šiuo metu naujagimiams skiepyti naudojama ir į rinką tiekiama vakcina yra vardinė. Todėl labai atsiprašau už valstybės instituciją, kuri dar nėra paruošusi pakuotės informacinio lapelio lietuvių kalba ir duoda nuorodą į PSO puslapį anglų kalba https://extranet.who.int/gavi/PQ_Web/PreviewVaccine.aspx?nav=0&ID=67.

Šio produkto sudėtyje vienoje ampulėje yra 0.5 mg gyvų (bet susilpnintų) ir šalčiu išdžiovintų Mycobacterium bovis bakterijų. Kartu sudėtyje yra 2.0 mg natrio glutamato, kurio paskirtis yra stabilizuoti medicininės paskirties produktą nuo žalingo aplinkos veiksnių poveikio.

Kadangi vien natrio glutamato pavadinimas ne vienam gali sukelti abejonių ar psichologinę atmetimo reakciją, reikia pabrėžti – šio produkto kiekis, esantis vienoje dozėje vakcinos, netgi perskaičiavus vidutiniam kūdikio svoriui yra labai labai mažas, kad galėtų turėi tiek trumpalaikes, tiek ir tuo labiau ilgalaikes pasekmes tolesnei vaiko sveikatai ir vystymuisi. Kaip pavyzdį norėčiau pateikti tą faktą, jog vėlesniame amžiuje vaikas šios medžiagos gaus su tokiomis daržovėmis kaip pomidorai, špinatai ar netgi bulvės (https://www.fda.gov/food/food-additives-petitions/questions-and-answers-monosodium-glutamate-msg).

Viename šimte (100) gramų pomidorų yra 100 mg laisvo natrio glutamato ir tai yra lygiai 50 kartų daugiau nei vienkartinėje vakcinos dozėje (https://www.foodstandards.gov.au/publications/documents/MSG%20Technical%20Report.pdf). 

Kalbant apie šalutines reakcijas, reikia labai aiškiai pažymėti, kad tai yra viena iš kelių likusių naudojamų gyvų, bet susilpnintų vakcinų, kuri savo apsauginį efektą nuo labai pavojingų invazinių Mycobacterium spp. sukeliamų ligų turi suteikti kaip įmanoma greičiau.

Dažniausia vietinė reakcija skiepo vietoje yra paraudimas, kuris vėliau pereina į lokalizuotą opelę, ir kuri per 2-4 savaites išnyksta palikdama plika akimi matoma žymę (randą) injekcijos vietoje. 

Nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100) yra trumpalaikis sritinių limfmazgių padidėjimas (<1 cm). Pažasties limfmazgių padidėjimas retkarčiais gali pasireikšti praėjus mėnesiams po imunizacijos. Gali pasireikšti pūlingas limfadenitas. Tai gerybinė liga, kuri išgyja savaime, tačiau dažniausiai lėtai.

Kitos  reakcijos yra nedažnos (gali pasireikšti nuo ≥ 1/1 000):

  • joms priskiriamos sunkios alerginės reakcijos (tokios kaip veido ir kaklo paraudimas, veido, ryklės arba kaklo tinimas, odos išbėrimas, pasunkėjęs kvėpavimas ar kolapsas).
  • osteomielitas, injekcijos vietos abscesas.

Visgi BCG vakcina išlieka pati dažniausia vakcina dėl kurios šalutinių reakcijų yra pranešama Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.

Į klausimą atsakė Paulius Gradeckas, MPH, Infekcinių ligų epidemiologas.