Kol kas mokslas neturi aiškaus atsakymo, kas sukelia autizmą. Šis sutrikimas vis dažniau registruojamas ne tik todėl, kad daugėja turinčiųjų šį sutrikimą vaikų, bet ir dėl tikslesnės diagnostikos – prieš kelis dešimtmečius toks sutrikimas apskritai nebuvo klasifikuojamas. Netiesa, kad vaikai vis dar gauna vakcinas su timerosaliu – nė vienoje vaikams  skirtoje vakcinoje nėra šio junginio.

Mitas apie vakcinų sąsajas su autizmu buvo paskleistas D. Britanijos gydytojo A.Wakefieldo dar 1999 m., bet vėliau paaiškėjo, kad jis publikavo netikrus, suklastotus duomenis, siekdamas sau finansinės naudos.  Siekiant patikrinti A. Wakefieldo teiginius, buvo atlikta daugybė tyrimų įvairiose šalyse, kuriuose dalyvavo milijonai žmonių. Buvo gauta vienareikšmė išvada – nėra jokių sąsajų tarp autizmo ir skiepų. Mokslo žurnalas, kuris buvo publikavęs A.Wakefieldo straipsnį, paskelbė oficialių jo paneigimą.  Tai buvo pati didžiausia klastotė medicinos istorijoje, kurios atgarsius iki šiol jaučiame.

Atsakymą parengė Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Imunologijos ir ląstelės biologijos skyriaus vedėja, profesorė Aurelija Žvirblienė.

Trumpa A. Wakefieldo skandalo apžvalga

1998 m. „Lancet“ žurnale pasirodo straipsnis apie MMR (tymų, epideminio parotito, raudonukės) vakcinos ryšį su autizmu. Autorius – anglų gydytojas A. Wakiefieldas (ang. Andrew Wakefield). 

Po šios publikacijos labai sumažėjo skiepijimų MMR vakcina apimtys, kilo tymų protrūkiai. 

2004 m. spaudoje ir BMJ žurnale buvo publikuota, kad A.Wakiefieldo tyrimas buvo neetiškas ir nepagrįstas:

– nebuvo atsitiktinės imties atrankos;

– labai maži tiriamųjų skaičiai ir kt.

Be to, A. Wakiefieldas buvo pats pateikęs paraišką dėl tymų skiepų patento.

2010 m. Britanijos bendrosios medicinos taryba pripažino A.Wakiefildą kaltu dėl netinkamo mokslinio elgesio ir netinkamo elgesio su vaikais. „Lancet“ atšaukė straipsnį, o A.Wakiefieldas neteko gydytojo licencijos.

Po to buvo atlikta daug mokslo tyrimų. Po mokslo tyrimų sisteminės apžvalgos, metaanalizės  nustatyta, kad nėra jokio priežastinio ryšio tarp MMR vakcinos ir autizmo.

Daugiau informacijos rasite:

https://www.bmj.com/content/340/bmj.c696.full

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(04)15715-2/fulltext