Puikus Jūsų apsisprendimas dėl kelių priežasčių:

  • Deja, Lietuvos didelė dalis teritorijos patenka į endeminę, erkių pernešamų sukėlėjų t. y. tiek erkinio encefalito viruso, tiek ir Laimo ligą sukeliančių Borellia bakterijų zoną.
  • Ir dėl viruso sukeliamos ligos sunkumo ir naštos.

Erkinis encefalitas yra virusinės kilmės infekcija, kai virusai pažeidžia centrinę nervų sistemą – ypač galvos smegenis, dėl ko pacientams (daugiau nei 10 proc.) gali atsirasti ilgalaikiai išliekantys neurologiniai simptomai ir net mirtys (1).

Taip pat reikia pažymėti, kad gamtoje sutinkamos erkės (Lietuvoje dažniausiai iksodinės) tėra ligos pernešėjai, tuo tarpu viruso gamtiniais rezervuarais yra laukiniai bei naminiai gyvūnai (lapės, zuikiai, galvijai, šunys).

Na ir, be abejo, džiugi žinia, kad apsisaugoti galima pirmiausia pasiskiepijant  bei nepamirštant naudoti repelentų – visgi skiepas negali apsaugoti nuo Laimo ligos. Skiepo efektyvumas tinkamai skiepijantis įvairiais duomenimis siekia: po dviejų skiepų 97-100 proc., ir beveik 100 proc. po trečios dozės (2)

Erkės būna gyvybingos jau 5-7 laipsnių temperatūroje, tad skiepytis rekomenduojama žiemą ar ankstyvą pavasarį (nors, žinoma, skiepytis galima ir visus metus).

Šiuo metu Lietuvos rinkoje (registruotos) yra dvi vakcinos – Encepur N (tiek suaugusiems, tiek ir vaikams skirtos dozės) ir TicoVac (tiek suaugusiems, tiek ir vaikams skirtos dozės) (3). Be abejo, kaip ir kiekvienas medicininis produktas – šios vakcinos turi šalutinius poveikius (3):

  • Labai dažni (gali pasireikšti daugiau nei 1 iš 10 žmonių): skausmas dūrio vietoje.
  • Dažni (gali pasireikšti rečiau nei 1 iš 10 žmonių): galvos skausmai; patinimas, sukietėjimas ir paraudimas injekcijos vietoje; pykinimas ir vėmimas, apetito praradimas;
  • Nedažni (gali pasireikšti rečiau nei 1 iš 100 žmonių): limfmazgių patinimas; pilvo skausmas; sąnarių skausmas; šaltkrėtis.
  • Reti (gali pasireikšti rečiau nei 1 iš 1000 žmonių): injekcijos vietos niežėjimas; neįprasti ir susilpnėję pojūčiai, pavyzdžiui, dilgčiojimas arba sustingimas palei kelių nervų eigą; galvos sukimasis; galvos svaigimas; viduriavimas; virškinimo sutrikimai; dilgėlinė.

Pagrindinis skiepijimo kursas susideda iš trijų vakcinos dozių. Pasitarus su gydytoju, reikės nuspręsti kada suleisti pirmąją dozę – Jūs ir jūsų vyras injekcijos dieną turite jaustis gerai ir neturėti peršalimo simptomų. Toliau, priklausomai nuo vakcinos (gamintojo), antroji dozė suleidžiama praėjus 1-3 mėnesiams po pirmosios dozės suleidimo. Trečioji dozė suleidžiama praėjus arba 5-12 mėnesių arba 9-12 mėnesių po antrosios dozės suleidimo.

Taip jūs turite galimybę pasirinkti ir vadinamus Pagreitinto skiepijimo planus, vėlgi priklausomai nuo vakcinos gamintojo, kuriuos galėsite aptarti su gydytoju arba visą informaciją rasti produktų aprašymuose (3).

Be abejo, primenu, kad abiejų gamintojų vakcinoms bus reikalingas palaikomasis skiepijimas, kurio dažnis priklauso nuo amžiaus ir vakcinos.

Dėl vakcinos jūs galite kreiptis tiek į savo šeimos gydytoją bei pasitarti dėl jums tinkamo režimo, taip pat ir vietoje pasiskiepyti, jeigu jūsų šeimos medicinos paslaugas teikianti įstaiga turi šios vakcinos. Kitu atveju galite kreiptis tiek į specializuotas imunoprofilaktikos paslaugas teikiančias privačias įstaigas (kurių pavadinimų negaliu minėti dėl etinių sumetimų) arba į šias paslaugas teikiančias viešąsias įstaigas, kurias galite rasti visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose.

Į klausimą atsakė Paulius Gradeckas, MPH, Infekcinių ligų epidemiologas.

Šaltiniai

  1. “Factsheet about tick-borne encephalitis (TBE)”. Europos ligų kontrolės ir prevencijos centras. Peržiūrėta 2019 m. sausio 7 dieną (https://www.ecdc.europa.eu/en/tick-borne-encephalitis/facts/factsheet).
  2. Pranešimas “TBE vaccines: immunogenicity, effectiveness and safety“. Peržiūrėta 2019 m. sausio 7 dieną (https://www.who.int/immunization/sage/SAGE_April_2011_tbe_Kollaritsch.pdf).
  3. lt vaistų informacinė sistema „Encephalitis, tick borne, inactivated, whole virus“. Peržiūrėta 2019 m. sausio 7 dieną (t.ly/yKMxb).