Dėkoju už labai įdomų ir svarbų klausimą. Netgi nežinodamas, kokius tiksliai atsakymus Jūsų minėti gydytojai suformulavo, galiu įtarti, kad jie abu buvo teisūs.

Norint atsakyti tiksliai į šį klausimą pirmiausia reikia pažinti priešą – ligos sukėlėją – ir suprasti tam tikrus vakcinų gamybos principus.

Meningokokinę infekciją sukelia bakterija pavadinimu Neisseria meningitidis. Ši bakterija sukelia didelę dalį visų bakterinių meningitų. Išskiriama 12 jos serogrupių (tipų), tačiau labiausiai paplitę A, B, C, Y ir W135, iš kurių A, B ir C  grupės yra atsakingos už apie 90 proc. visų meningokokinės infekcijos atvejų ir mirčių (WHO, https://www.who.int/biologicals/vaccines/Meningococcal_Meningitis/en/). 

Lietuvoje kaip ir daugelyje Europos šalių yra registruoti du vakcinų tipai:

  • Meningokokinė konjuguota vakcina (apsauganti nuo A, C, W ir Y tipo sukėlėjo tipų)
  • Bei serogrupės B vakcina (kuria pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų  Nacionalinį kalendorių Lietuvoje nemokamai yra skiepijami naujagimiai nuo 2018 m. liepos mėnesio)

Dėl vakcinų kūrimo ir gaminimo ypatybių dar nėra (šiuo metu vyksta bent keletas klinikinių tyrimų, vienas iš jų https://clinicaltrials.gov/ct2/show/study/NCT03135834?term=NCT03135834&rank=1) galimybės pasiskiepyti penkiavalente (apimančia A, B, C, Y ir W135 tipus), todėl norint apsisaugoti nuo visų minėtų tipų reikia pasiskiepyti bent dvejomis vakcinomis.

Visgi Lietuvoje mes turime pakankamai pavydėtiną epidemiologinę situaciją – mirtimi pasibaigusius tragiškus atvejus sukėlė būtent B tipo sukėlėjas, nuo kurio ir yra skiepijami kūdikiai. Visgi jei Jūs gyvenate užsienyje (Jungtine karalystė, Norvegija) ar Jūsų vaikas turi kontaktus daugiakultūrėje aplinkoje ir arba Jūs ar Jūsų partneris tarnauja Lietuvos karinėse pajėgose (Lietuvos kariai yra skiepijami nuo visų minėtų serogrupių) ir vyksta į misijas už Lietuvos ribų – rekomenduojame Jūsų vaikus paskiepyti abiem vakcinų tipais.

Taigi, atsakant į Jūsų klausimą, meningokoko skiepas apsaugo nuo žaibinio sepsio, jeigu jį sukėlė tipas, nuo kurio žmogus yra paskiepytas.

Į klausimą atsakė Paulius Gradeckas, MPH, Infekcinių ligų epidemiologas.