Pilnas klausimas:

Ar galima skiepytis žmogui, kurio imuninė sistema genetiškai sutrikusi ir pasireiškia geno ekspresija NOD2 genų 16 chromosomoje? (Kronas, celiakija, koalitas ir pan.). Ar jūs suprantate apskritai imuninės sistemos sutrikimus (išreikštus genų) kontekste su vakcinacimu ir galimomis dėl to pasekmėmis prie tokių kontraindikacijų? Kodėl gydytojai žaidžia “rusišką ruletę” ir nepaaiškina tėvams, kad nežinant vaiko imuninės sistemos būsenos vertinant objektyviais rodikliais galimos didelės blogos pasekmės paskiepyjus. Pvz. autoimuninių ligų provokavimas ir pan.

Atsakymas:

NOD2 yra viduląstelinis receptorius, kuris dalyvauja įgimtojo imuniteto reakcijose. Šis receptorius randamas daugelyje įgimtojo imuniteto ląstelių (monocituose, makrofaguose), taip pat burnos, žarnyno epitelio ląstelėse. NOD2 atpažįsta mikrobų komponentus ir sukelia prieš juos ląstelės atsaką, kuris gali pasireikšti uždegiminių citokinų sinteze. Taigi, NOD2 geno mutacijos gali būti susijusios su padidėjusia uždegimo rizika, pvz., žarnyno uždegiminėmis ligomis ar kitomis ligomis, kurias gali išprovokuoti tiek patys mikrobai natūralios infekcijos metu, tiek ir mikrobų komponentai, esantys vakcinų sudėtyje. 

Kiekvienu konkrečiu atveju, kai yra diagnozuotos panašios ligos, sprendimą dėl skiepijimo priima gydytojas, išanalizavęs ligonio būklę ir įvertinęs galimas rizikas.

Atsakymą parengė Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Imunologijos ir ląstelės biologijos skyriaus vedėja, profesorė Aurelija Žvirblienė.