Visi nepatogūs klausimai apie skiepus – platformoje VakcinABC

„Net ir agresyviausiems „antivakseriams“ visada sakiau – sėskime prie stalo ir kalbėkimės. Ar mes priešai? Jums rūpi vaikų sveikata, man irgi. Tam skyriau beveik 50 metų savo karjeros, visą sąmoningą savo gyvenimą dirbau vaikų gydytoju, nenubraukite mano patirties ir žinių, o įdarbinkime tai. Neatimkite iš manęs teisės faktais pasakyti, kad aš irgi rūpinuosi mūsų vaikų sveikata“, – sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius, Vaikų ligoninės Pediatrijos centro konsultantas-vaikų ligų gydytojas habil. dr. Vytautas Usonis.

Baimė, nežinojimas, dezinformacija ar net apatija – tai tik kelios priežastys, dėl kurių žmonės nusprendžia nesiskiepyti ar neskiepyti savo vaikų. Skaičiuojama, kad pasaulyje apie 30 proc. populiacijos nuo vieno ar kelių skiepų susilaiko dėl paprasčiausio informacijos trūkumo. Būtent todėl Lietuvoje startuoja unikali platforma – vakcinABC.lt – kurioje į pačius įvairiausius žmonių klausimus apie skiepus atsakys Lietuvos ir užsienio profesionalai.

Profesionalai dalinsis naujausia informacija

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas, prof. dr. Algirdas Utkus pabrėžia, kad skiepų tema visuomenėje yra aktuali, dažnai eskaluojama ir aptarinėjama, o maišaties kartais įneša ir patys medikai.

„Kaip gydytojas, galiu pasakyti, kad net gi medikų požiūris šia tema išsiskiria, o garsiai išsakytos skirtingos nuomonės sudaro pagrindą kontroversiškoms interpretacijoms. Reikia pripažinti, kad informacijos apie skiepus yra labai daug ir ji skirtinga,  o  lengviausiai pasiekiami šaltiniai, retai būna patikimiausi. 

Iniciatyva sukurti VakcinaABC portalą yra sveikintina ir, tikiu, bus šiltai priimta visuomenėje. Šio žurnalistinio iššūkio dėka, bus sukurtas patikimos, išsamios ir moksliniais tyrimais paremtos informacijos apie skiepus šaltinis. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto rezidentai, o kartu ir šios srities ekspertai, jau pasiruošę aktyviai dalyvauti projekte ir rengti atsakymus visuomenei rūpimais klausimais“, – pabrėžė jis.

Dekano teigimu, žiniomis dalinsis jauni, neseniai studijas pabaigę, į naujausią literatūrą bei tyrimus įsigilinę gydytojai, kurie šiuo metu specializuojasi rezidentūros programose, domisi vakcinacijos temomis ir aktyviai dalyvauja tarptautiniuose mokslo renginiuose.

„Jie ne tik atrinks patikimą informaciją, bet ją susistemins ir pateiks visuomenei suprantama kalba. Visuomenei naudinga iniciatyva, kartu bus puiki proga mūsų jauniesiems specialistams pagilinti savo komunikacinius įgūdžius, plėsti domėjimosi ribas ir ugdyti lyderystę pasirinktoje srityje“, – iniciatyva džiaugėsi profesorius.

Dėmesys ne daiktams, o informacijai

Projekto autorė, sveikatos žurnalistikoje ilgai dirbusi Giedrė Petkevičė, pasakojo, į redakciją, o ne gydymo įstaigą ar kitą oficialią instituciją ne kartą kreipėsi žmonės, prašydami padėti rasti atsakymus į juos dominančius klausimus apie skiepus.

„Iš to gimdavo tekstai ir tada suprasdavau kitą barikadų pusę – medikus. Per kelioliką vizitui skirtų minučių yra fiziškai neįmanoma išsamiai, pasitelkiant statistiką ir naujausius tyrimus papasakoti pacientui apie vakcinas, jų saugumą. O paprasčiausias „skiepykis, nes reikia“ daliai visuomenės nepriimtinas – jie kelia klausimus, domisi. Tam ir sukurta ši platforma – čia nėra kvailų klausimų, o atsakymus savo srities profesionaliai rengia neskubėdami,  pateikdami nuorodas, kuo remtasi“, – kalbėjo G. Petkevičė.

Platformos principas labai paprastas – vakcinABC paieškos laukelyje rašant klausimą sistema pagal raktažodžius siūlo artimiausią atsakymą, o tokiam nesant, žmogus tiesiog užpildo formą ir nusiunčia savo klausimą. Į jį pagal kompetencijas ir darbo sritį atsako geriausias tos srities žinovas – tai ir Medicinos fakulteto rezidentai, profesoriai, kiti Lietuvos ir užsienio profesionalai.

„Anuomet, pirmaisiais Nepriklausomybės metais, trūko visko – juk grįždami iš užsienio vaistus patys vežėm, chirurgai – instrumentus. Tačiau šie sunkūs laikai jau praeity, mes atsistojome ant kojų, valstybė ir visuomenė vystosi, tad dėmesys turi būti ne tik daiktams, bet ir informacijai“, – įsitikinęs vienas projekto rėmėjų prof. habil. dr. V. Usonis.

Profesoriaus teigimu, Lietuva po metų pradžioje šalį sudrebinusio tymų prodrūkio dar neišmoko visų pamokų, tad ši platforma – vieta pokalbiui – gera pradžia užkirsti kelią naujoms klaidoms.

Daugiau informacijos: vakcinABC.lt